O miejscowości
Gmina Sulejów położona jest w środkowej części dorzecza rzeki Pilicy. Należy ona do jednych z większych i piękniejszych rzek Polski Środkowej w tym województwa łódzkiego.
Położenie Gminy Sulejów nad rzekami Pilicą i Luciążą zapewnia idealne warunki do aktywnego spędzania czasu na wodzie. Rzeka Pilica ze względu na liczne zakola, półwyspy i rozlewiska zalicza się do niezwykle atrakcyjnych krajobrazowo. Te walory można podziwiać z perspektywy kajaka, pokonując dystans 20 km oznakowanego szlaku kajakowego Pilicy.
Zalew Sulejowski, to kolejne atrakcyjne miejsce dla amatorów sportów wodnych. Można tu wypożyczyć kajak, rower wodny, jacht, rozpocząć naukę windsurfingu, zdobyć patent żeglarski. Przez całe lato odbywają się tu regaty i wiele imprez związanych z aktywnym wypoczynkiem nad wodą.
Różnorodność akwenów wodnych stanowi także doskonałe miejsce dla amatorów wędkowania.
Naturalne walory przyrodnicze gminy Sulejów stwarzają doskonałe warunki do rodzinnych wycieczek rowerowych i pieszych. Szczególnie polecana jest ścieżka rowerowa, im. Zygmunta Golita, biegnącą wzdłuż Zalewu Sulejowskiego, a liczącą na terenie gminy Sulejów ok. 15 km.
Pomimo dużych zniszczeń, z okresu II wojny światowej, zachowały się w Sulejowie i okolicach liczne zabytki architektury i techniki. Najcenniejszym z nich, w skali kraju i Europy, jest położony na terenie Opactwa Cystersów romański kościół p.w. św. Tomasza Becketa’a z pocz. XIII wieku.
Na szczególną uwagę zasługują również pozostałości dawnego opactwa Norbertanów, założonego w 1179 r., z barokowym kościołem pw. św. Małgorzaty i św. Augustyna w Witowie oraz zabytkową wieżą bramną z XV w.