Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

Bolek i Lolek

Serial "Bolek i Lolek" o przygodach dwóch znanych na całym świecie braci powstawał w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

Pomysłodawcą tytułowych bohaterów był ówczesny dyrektor Studia - Władysław Nehrebecki, którego synowie Janek i Roman stali się pierwowzorami postaci. Imiona postaci serii nawiązywały do przedwojennego polskiego filmu z roku 1936 w reżyserii Michała Waszyńskiego, w którym Adolf Dymsza zagrał podwójną rolę, wcielając się w postać Karola i Bolesława.

Bolek (wyższy i szczuplejszy) i Lolek (młodszy, niższy i tęższy) są chłopcami wyjątkowo wesołymi i pomysłowymi. Podczas zabaw robią sobie przeróżne psikusy, ale są bardzo sympatycznymi urwisami. Uwielbiają sport i wyprawy do różnych ciekawych miejsc na świecie.

Pierwszy odcinek serialu pt. "Kusza" pojawił się w 1963 roku i został zainspirowany psotami synów Nehrebeckiego, którzy z wieszaka na ubrania wykonali oryginalną broń legendarnego Wilhelma Tella.

Przez następne 23 lata, aż do roku 1986 wyprodukowano ponad 150 odcinków animacji zebranych w 10 seriach oraz dwa filmy pełnometrażowe: w 1977 roku "Wielka Podróż Bolka i Lolka", do którego w 1979 nakręcono epilog "Kawaler Orderu Uśmiechu" oraz w 1986 "Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie".

Na zamówienie Komitetu Olimpijskiego w 1983 roku powstał film "Olimpiada Bolka i Lolka", w którym widzowie wraz z wygimnastykowanymi braćmi poznawali różne dyscypliny sportowe. Jest to jedna z trzech serii przygód Bolka i Lolka ze ścieżką dialogową, piosenkę z czołówki filmu nagrał znany zespół Alibabki.

W roku 1973 pojawiła się postać Toli, wprowadzona do serialu na życzenie damskiej części sympatyków filmu. Wystąpiła ona w 30 odcinkach: w "Przygodach Bolka i Lolka", w "Olimpiadzie Bolka i Lolka" oraz w "Zabawach Bolka i Lolka".

Większość odcinków serialu pozbawiona jest dialogów, na rzecz muzyki i efektów dźwiękowych. Autorami muzyki są Waldemar Kazanecki, który skomponował najbardziej znany motyw z filmu oraz Tadeusz Kocyba. Wyjątek stanowią filmy pełnometrażowe i serie animacji z lat osiemdziesiątych, w których Bolkowi swoich głosów użyczyły Ewa Złotowska i Ilona Kuśmierska, Lolek zaś mówił głosem Danuty Mancewicz oraz Danuty Przesmyckiej.

O wielkiej popularności serialu i jego głównych bohaterów może świadczyć ogromna jak na owe czasy produkcja figurek, zabawek, filmów na przeźroczach, gier a także produktów spożywczych.

Imionami bohaterów nazwano kalkulatory produkowane przez Wrocławskie Zakłady Elektroniczne "Elwro" - Elwro 441 Bolek i Elwro 481 Lolek, a także popularne nie tylko wśród dzieci gumy balonowe. Wielbiciele serialu mogli także spróbować szczęścia, kupując los Wielkiej Loterii Centrum Zdrowia Dziecka. Te i inne pamiątki z PRL-u związane z serialem można obejrzeć w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.

Galeria zdjęć

/