Historia powstania muzeum
Historia Muzeum Dobranocek zaczęła się od pomysłu Wojciecha Jamy - kolekcjonera, który przekazał latami gromadzone pamiątki miastu z intencją utworzenia muzeum samorządowego. Pierwsi zwiedzający mogli zobaczyć ekspozycje muzealne 27 lutego 2009 roku.
Muzeum Dobranocek zostało oficjalnie otwarte 22 marca, przez Martynkę i Filipa - dzieci, towarzyszące prezydentowi miasta Tadeuszowi Ferencowi (prywatnie wielbicielowi Rumcajsa), w obecności licznie przybyłych sympatyków dobranocek.
Przez niespełna dwa lata muzeum mieściło się w niewielkim lokalu zabytkowej kamienicy przy ulicy Słowackiego 8. Tu muzeum odwiedziło ponad 46 tysięcy osób. Drugie urodziny zbiegły się w czasie z przeprowadzką, do nowej siedziby przy ulicy Mickiewicza 13 oraz rozbudową ekspozycji i powiększeniem dobranockowego zespołu.
Tu bohaterowie animacji prezentują się w nowej aranżacji, a nocą gdy już wszystkie dzieci śpią - jak można przeczytać w specjalnie dla muzeum napisanym przez pisarkę Ninę Opic opowiadaniu - spacerują po Rzeszowie.
W kolekcji Muzeum Dobranocek znajdują się oryginalne lalki z filmów kukiełkowych produkowanych w Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For w Łodzi. W muzealnych gablotach można spotkać bohaterów takich animacji, jak: Miś Uszatek, Przygody Misia Colargola, Mały Pingwin Pik-Pok, Maurycy i Hawranek, Trzy Misie, Kolorowy Świat Pacyka, Plastusiowy pamiętnik i in. Są też takie skarby, jak emisyjne pacynki, jedyny istniejący rękopis oraz maszynopisy scenariuszy pierwszej polskiej dobranocki Jacek i Agatka, która swoją premierę w Telewizji Polskiej miała 2 października 1962 roku. Można również podziwiać projekty postaci: Gapiszona, Gucia i Cezara, Pyzy a także plansz wyświetlanych przed i po emisji wieczorynek.
W zbiorach znajdują się liczne folie-kadry z filmów animowanych, szkice, dekoracje, scenariusze, scenopisy i recepty animacyjne. Można tu spotkać bohaterów popularnych kreskówek takich, jak: Reksio, Bolek i Lolek, Porwanie Baltazara Gąbki, Kangurek Hip-Hop, Pampalini Łowca Zwierząt, Lis Leon, Przygody błękitnego rycerzyka, Smerfy i wiele innych.
W muzeum oprócz pamiątek związanych ze światem animacji można obejrzeć także przedmioty codziennego użytku, ozdobione wizerunkami dobranockowych postaci. Te z pozoru zwyczajne rzeczy budzą najwięcej emocji i wspomnień.
W kolekcji znajdują się: obrazy, zegary ścienne, budziki, tacki, talerze i kubki ceramiczne, a nawet wiaderko do zabawy w piasku. Zgromadzono tu opakowania po słodyczach - czekoladach, batonach: "Maja", "Ptyś", "Wilk i Zając", "Piaskowy Dziadek" a nawet gumach balonowych "Bolek i Lolek" i "Pszczółka Maja". Są też zachowane w stanie nienaruszonym artykuły spożywcze - miód sztuczny "Maja", gumy balonowe "Smerfy" i kosmetyczne: olejek i mydełka z wizerunkami Jacka i Agatki, proszek do prania "Cypisek", a także kostki mydła "Ptyś" i "Gąska Balbinka" - niektóre sprzed wielu lat.
W muzeum można spotkać dawne modele telewizorów, filmy na szpulach, kasetach i płytach, przezrocza małoobrazkowe, zestawy slajdów, a także wiele modeli projektorów. Chętni mogą posłuchać płyt winylowych z kołysankami, piosenkami oraz słuchowiskami na oryginalnym gramofonie Bambino, jak również obejrzeć pokaz przezroczy.