Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

O regionie

Mazury to region nazywany krainą tysiąca jezior, chociaż w rzeczywistości jest ich ponad dwukrotnie więcej.

Największe jeziora to Śniardwy (113,8 km²) i Mamry (104,4 km²). Najgłębsze to Wukśniki (68 m), Babięta Wielkie (65 m) i Piłakno (56,6 m). Część tych jezior, spięta kanałami i rzekami, tworzy wielokilometrowe szlaki wodne.

Najbardziej znany to Kanał Elbląski z systemem pochylni umożliwiających podróż statkiem po… lądzie. Kanał został zbudowany w połowie XIX wieku i połączył Jezioro Drwęckie (Ostróda) z Jeziorem Druzno (Elbląg). Początkowo służył do spławiania drewna. System pochylni umożliwiał statkom pokonanie niemal stumetrowej różnicy poziomów wód. Dziś Kanał Elbląski, jedyny tego typu obiekt w Europie, jest główną atrakcją turystyczną regionu. Z rejsów po kanale korzysta w sezonie kilkadziesiąt tysięcy turystów. Latem jeziora oblegane są przez miłośników żeglarstwa, kajakarstwa, windsurfingu, wędkowania i nurkowania.

Mekką żeglarstwa są Mikołajki, zwane także letnią stolicą Polski, położone między jeziorami Tałckim i Mikołajskim. Przy nabrzeżach i pomostach cumują setki łódek i luksusowych jachtów. Warto przespacerować się portową promenadą, zajrzeć do którejś z licznych tawern lub udać się do miasta, nad którym góruje XIX wieczny kościół ewangelicki.

Wypoczywając nad Jeziorkiem, najdłuższym polskim jeziorem (28 km), warto wybrać się do Iławy, gdzie znajduje się Wielka Żuława, największa wyspa śródlądowa Europy (82,4 ha).

Spośród licznych rzek mazurskich godną polecenie jest ich królowa – rzeka Krutyń, najbardziej malowniczy szlak kajakowy Europy. Szlak ten biegnie przez Mazurski Park Krajobrazowy, Puszczę Piską i liczne jeziora. Spływ można rozpocząć w dowolnym odcinku Krutyni, a przepłynięcie całej trasy liczącej 102 km z Sorkwit do Rucianego Nidy wytrawnym wodniakom zajmuje kilka dni.

Bogactwem województwa są lasy i puszcze zajmujące prawie 30 proc. jego powierzchni z licznymi parkami krajobrazowymi, rezerwatami i pomnikami przyrody. Całe województwo, z uwagi na nieskażoną przyrodę, zaliczane jest do obszaru „Zielonych Płuc Polski”. Największym kompleksem leśnym jest Puszcza Piska, zwana Wielką Knieją, zajmująca obszar około tysiąca kilometrów kwadratowych. Krajobraz urozmaicają także Puszcza Borecka i Romnicka, Lasy Napiwodzko-Ramuckie i Taborskie. W lasach można spotkać jelenie, łosie, dziki i rysie, a także żubry sprowadzone do Puszczy Boreckiej.

Najpiękniejsze krajobrazy objęto ochroną w zespole Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich, Mazurskim Parku Krajobrazowym i wielu innych. Najcenniejsze obiekty przyrodnicze zostały objęte ochroną rezerwatową. Do najciekawszych rezerwatów należą: „Źródła rzeki Łyny”, „Dolina rzeki Wałszy”, „Głazowisko Fuledzki Róg”. Do najbardziej znanych rezerwatów ptasich należy „Jezioro Łuknajno”, położone niedaleko Mikołajek, chroniące łabędzie nieme, łyski, perkozy, derkacze i inne rzadkie ptaki.

 

 

źródło www wrota.warmia.mazury.pl

Galeria zdjęć

/
Województwo warmińsko-mazurskie
MAZURY

Nadchodzące wydarzenia

Polecane miejsca