O regionie
Podkarpacie to jeden z najpopularniejszych regionów turystycznych w Polsce graniczący z Ukrainą od wschodu i Słowacją od strony południowej.
Szczególnego uroku tym terenom nadaje unikatowa różnorodność kulturowa i religijna mająca swe odzwierciedlenie w istniejącym, w regionie, szlaku turystycznym obejmującym drewniane świątynie, pałace i dwory, który wiedzie przez 175 miejscowości. Warto zwiedzić zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie, pałace renesansowe w Krasiczynie oraz Baranowie Sandomierskim a także drewniane cerkwie w Ulanowie. To jednak zaledwie niewielka część zabytkowych obiektów, które można a właściwie należy zobaczyć w tym pięknym zakątku naszego kraju.
Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Podkarpacia są Bieszczady - europejska oaza dzikiej przyrody przyciągająca rzesze, spragnionych odpoczynku w otoczeniu nieskażonej przyrody, turystów. Na chętnych czeka sieć pieszych szlaków turystycznych Bieszczadzkiego Parku Narodowego o długości przeszło 130 km.
Znakomite warunki do bliskiego kontaktu z przyrodą zapewnia także Magurski Park Narodowy obfitujący w wiele unikatowych okazów flory i fauny. Żyją tu wilki, żubry, niedźwiedzie, rysie i bobry, których obecność umożliwia organizowanie wycieczek edukacyjnych, fotograficznych safari itp.
W regionie znajduje się również 10 parków krajobrazowych, 17 obszarów chronionego krajobrazu oraz 71 rezerwatów przyrody.
Podkarpacie to także niezliczone o zróżnicowanym poziomie trudności i długości trasy rowerowe, które czekają na amatorów aktywnego spędzania czasu wolnego. W regionie istnieje również wiele stadnin oferujących profesjonalne i rekreacyjne lekcje jeździectwa. Jedno i kilku dniowe wycieczki konne można odbywać na szlakach o łącznej długości 140 km podziwiając różnorodność i piękno charakterystyczne dla krajobrazu tego regionu. Rajem dla amatorów sportów wodnych i szkółek żeglarstwa jest Jezioro Solińskie - największy sztuczny zalew w Polsce.
Podkarpackie to jeden z najmniej zanieczyszczonych regionów w Polsce. Różnorodność występujących tu wód mineralnych sprawia, że region może pochwalić się bogactwem miejscowości uzdrowiskowych o niezwykłych walorach leczniczych – Iwonicz-Zdrój, Rymanów-Zdrój, Polańczyk oraz Horyniec-Zdrój.
Smakoszy z kraju i ze świata ściągają w te rejony lokalne specjały np.: hartacze, krężałki, kugiel, hałuszki, szabanka czy krupniak. Ich receptury przekazywane są z pokolenia na pokolenie, a można ich skosztować w tutejszych karczmach, gospodarstwach agroturystycznych lub zakupić w lokalnych sklepikach. Słynny w regionie jest także chleb flisacki zwany chrupackim oraz powidła śliwkowe z Krzeszowa smażone w wielkich miedzianych kotłach bez dodatku cukru.
Podkarpacie posiada bogate zaplecze turystyczne. Odwiedzający region szczególnie chętnie korzystają z pobytów w gospodarstwach agroturystycznych, których liczba wciąż rośnie, a ich oferta jest coraz bogatsza.
źródło www.podkarpackie.pl