O regionie
Ziemia Lubuska obejmuje swym zasięgiem tereny nad Nysą Łużycką, Obrą, dolną Wartą i środkową Odrą, granicząc od zachodu z niemieckimi landami: Brandenburgią i Saksonią, a po stronie polskiej z województwami: zachodniopomorskim, dolnośląskim i wielkopolskim.
Lubuskie to jeden z pięciu regionów o najniższym zanieczyszczeniu środowiska, który oferuje wiele atrakcji turystycznych. Rezerwaty, parki krajobrazowe i zespoły przyrodniczo – krajobrazowe obejmują 30% powierzchni tego województwa. Są to m. in.: fragment Drawieńskiego Parku Narodowego, Park Narodowy „Ujście Warty”, parki krajobrazowe, 48 rezerwatów i 1800 pomników przyrody. W Lubuskim warto odwiedzić parki krajobrazowe oraz rezerwat w Słońsku, gdzie zamieszkuje ponad 200 różnych gatunków ptaków. Region Lubuski to także kraina jezior, których jest ich tu ponad 500. Turysta znajdzie tu ośrodki łowieckie i jeździeckie, a liczne jeziora i rzeki sprzyjają miłośnikom sportów wodnych. Jest wiele szlaków kajakowych, a nad jeziorami działają dobrze wyposażone ośrodki żeglarskie. Przez region przebiega europejska trasa rowerowa R-1 oraz liczne lokalne ścieżki.
Atrakcją turystyczną lubuskiego jest Międzyrzecki Rejon Umocniony - unikatowy na skalę europejską podziemny system fortyfikacji, zbudowany przez Niemców w latach międzywojennych i w czasie II wojny światowej, porównywany z Linią Maginota. To kilkadziesiąt bunkrów połączonych podziemnymi tunelami, tworzącymi przemyślny labirynt o dł. ok. 30 km, który podczas wojny był częścią linii obronnej – Wału Wschodniego (Ostwall). Zwiedza się go wytyczoną kilkukilometrową trasą podziemną lub trasą specjalną – 11 – kilometrową, która jest najdłuższym tego typu szlakiem w Polsce udostępnionym dla turystów. Istnieje tam jeden z największych w Europie rezerwat nietoperzy - zimuje ich tu 12 gatunków w liczbie ok. 30 tys.
Perłą Ziemi Lubuskiej jest Łagów - mała, przepięknie usytuowana miejscowość, pomiędzy dwoma jeziorami Łagowskim i Trześniowskim z Zamkiem Joanitów. Co roku odbywa się tu Festiwal Filmowy. Natomiast w Świerkowinie warto odwiedzić ogród zoologiczny – ZOO-Safari z kilkuset zwierzętami ze wszystkich kontynentów.
Region – dzięki swej bogatej historii – obfituje w liczne zabytki architektury. Są to muzea: Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, które prezentuje wystawę dotyczącą produkcji win – jedyne tego typu w Polsce (z tradycją tą związane jest także święto Zielonej Góry - Winobranie, odbywające się corocznie we wrześniu), Muzeum Wojskowe w Drzonowie, Muzeum Etnograficzne – Skansen w Ochli, Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wlkp., Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych w Żaganiu oraz Muzeum Ikon w Międzyrzeczu.
źródło www.lubuskie.pl