O regionie
Region Łowicki leży przy trasach między Warszawą i Łodzią, w rejonie krzyżowania się autostrad wschód – zachód i północ – południe. Nawet najbardziej wybredny turysta znajdzie tu coś dla siebie. Region ten można przemierzać zarówno samochodem, rowerem jak i pieszo podziwiając przepiękne mazowieckie krajobrazy oraz zwiedzać cenne zabytki architektury. Bogata oferta aktywnego wypoczynku została przygotowana dla turystów preferujących piesze wędrówki, wycieczki rowerowe, spływy kajakowe bądź też jazdę konną.
Na terenie Regionu Łowickiego tworzyli znani artyści Rzeczypospolitej, a ślady ich działalności do dziś zachowały się w doskonałym stanie. Są to m. in. pałac Radziwiłłów w Nieborowie wg projektu Tylmana z Gameren, zespół pałacowo-parkowy w Nieborowie, Arkadia z parkiem romantyczno-sentymentalnym założonym przez Helenę Radziwiłłową z Przeździeckich, zaprojektowany między innymi przez Sz. B. Zuga i H. Ittara.
W regionie na szczególną uwagę zasługują takie miejsca, jak: kaplica wczesnobarokowa w Domaniewicach, klasycystyczny pałac Walewskich w Walewicach – miejsce narodzin syna cesarza Napoleona I, a także pałac Łączyńskich w Kiernozi, gdzie z rąk ojca Fryderyka Chopina pobierała nauki Maria Walewska, dworek rodziny Bacciarelli w Osieku, wieś Boczki – miejsce urodzenia Józefa Chełmońskiego, Skansen w Maurzycach oraz unikatowe, prywatne muzeum ruchomych rzeźb w Sromowie.
Miasto, którego nie można pominąć odwiedzając Region Łowicki jest Łowicz. Dawniej była to siedziba arcybiskupów gnieźnieńskich. Zachowały się tutaj w doskonałym stanie zabytki architektury zarówno sakralnej, jak i świeckiej, a w szczególności bazylika mniejsza, gdzie pochowano 12 prymasów Polski. Odwiedzający region turyści chętnie zwiedzają Muzeum w Łowiczu, w którym z ciekawymi kolekcjami etnograficznymi, będącymi świadectwem bogatej historii oraz kultury mieszkańców.