O regionie
To niewątpliwie jeden z najbardziej malowniczych obszarów naszego kraju. Jego granice wytyczone są w sposób naturalny pasmami górskich szczytów i porastających je lasów. Oczywiście mowa o pięknym regionie Podhala, który stanowi północną część Karpat Centralnych. Z południa okala go tatrzańska grań, natomiast od północy zjawiskowe Pasmo Podhalańskie. Wyznaczone są również granice ze strony wschodniej (dopływ Dunajca – rzeka Białka) oraz zachodniej (Europejski Dział Wodny).
Urokliwe miasta i wsie
Nie zapominajmy, że Podhale tworzą również pełne atrakcji miejscowości turystyczne. W trakcie sezonu życiem tętnią takie miejsca jak Zakopane, Nowy Targ, Szaflary czy Bukowina Tatrzańska. Gości nie brakuje również w Poroninie, Kościelisku, Chochołowie oraz Białym Dunajcu, ponieważ w każdego z tych i wielu innych miejsc wyruszymy na liczne, zniewalające trasy górskie.
Zachwyć się Podhalem
Tym, co przyciąga tutaj tak liczne rzesze turystów, z pewnością jest piękno przyrody i zapierające dech w piersiach ukształtowanie terenu. Rzeźba Tatr odznacza się cechami alpejskimi. W górach tych odnajdujemy na każdym kroku efektowne i fantazyjne kształty skalne, których występowanie zawdzięczamy zjawiskom krasowym. W tym wyjątkowym regionie nie brakuje również wód - są tu aż 43 jeziora, które co roku podziwiane są przez turystów nie tylko z naszego kraju, ale i całego świata.
Kultura regionu
Mówiąc o tym zakątku Polski, musimy wspomnieć o lokalnej kulturze. O tym, że jest niezwykle barwna i bogata, nie trzeba nikogo przekonywać. Osoby z tego regionu nadal posługują się oryginalną gwarą oraz kultywują miejscowe tradycje. Tutejszy folklor jest unikalny i charakterystyczny wyłącznie dla tego obszaru. Do jego elementów należą muzyka, tańce oraz stroje góralskie, a także obyczaje związane z pasterstwem. Lokalny folklor to również dzieła artystów, wśród których wymienić możemy malarzy, rzeźbiarzy oraz pisarzy. Region ten wyróżnia się też wspaniałą architekturą, stanowiącą element dziedzictwa kulturalnego Podhala.