O regionie
Roztocze to kraina geograficzna łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem. Przebiega od Kraśnika aż do Lwowa oddzielając Wyżynę Lubelską i Wyżynę Wołyńską od Kotliny Sandomierskiej i Kotliny Naddniestrzańskiej.
Pierwsza wzmianka o Roztoczu pochodzi z zapisków Stanisława Staszica, a nazwa pochodzi od słowa roztoka, które oznaczało dział wodny.
Urozmaiconą rzeźbę terenu Roztocze zawdzięcza licznym procesom geologicznym, jakie zachodziły tu na przestrzeni wieków. Najwyższym wzniesieniem Roztocza w Polsce jest Długi Goraj (391,5 m n.p.m.). Z uwagi na budowę geologiczną – podłoże kredowe oraz warstwy lessu – odnajdziemy tu liczne wąwozy i jary.
Roztoczańska flora jest mocno zróżnicowana, występują tu lasy liściaste lipowo-grabowe i bukowo-jodłowe, bory jodłowe i bory sosnowe. Dumą regionu są czyste rzeki Wieprz i Tanew oraz wiele śródleśnych torfowisk, bagien i borów bagiennych. Rzeka Wieprz, stanowi granicę między Roztoczem Środkowym i Zachodnim.
Te unikalne walory przyrodnicze przyczyniły się do utworzenia Roztoczańskiego Parku Narodowego oraz parków krajobrazowych – Szczebrzeszyńskiego, Krasnobrodzkiego, Południoworoztoczańskiego i Puszczy Solskiej, które zachwycają swoją przyrodą. Roztocze to także wyjątkowe rezerwaty - torfowiskowy „Źródła Tanwi” oraz rezerwat „Minokąt”, położony w okolicy Kadłubisk, gdzie znajdują się malownicze jeziorka polodowcowe.
Roztocze to region stworzony do aktywnego wypoczynku, jego atrakcje dopasowują się do zróżnicowanych wymagań turystów. Amatorzy dwóch kółek licznie odwiedzają Centralny Szlak Rowerowy Roztocza, prowadzący przez jego najciekawsze miejsca dające możliwość podziwiania różnorodnej rzeźby terenu, ciekawej szaty roślinnej oraz występujących tu zabytków kultury.
Zimą na Roztoczu na amatorów białego szaleństwa czekają wyciągi narciarskie w Krasnobrodzie, Bobliwie, Justynówce oraz Jacni albo piękne trasy biegowe wiodące poprzez szerokie leśne drogi, jak Siwa Dolina pod Tomaszowem Lubelskim.
Niesamowita mieszanka kuchni staropolskiej, ukraińskiej i żydowskiej, w której korzysta się ze świeżych, sezonowych produktów to "Smaki Roztocza". Królują tu potrawy z mąki oraz kaszy gryczanej. Najbardziej znane potrawy regionu to piróg biłgorajski i pieczone pierożki z farszem gryczano-twarogowym, z kapustą i grzybami lub z soczewicą. Wśród popularnych, owocowych nalewek na uwagę zasługują dereniówki, trześniówki oraz wiśniówki. Roztocze słynie także ze świetnych miodów, np. rzepakowy, gryczany, fasolowy, lipowy i spadziowy. Roztocze to także źródła mineralne. W Horyńcu-Zdroju produkowana jest woda mineralna „Horynianka”, a w Narolu „Galicya”.
Planując wycieczkę lub dłuższy pobyt na Roztoczu nie można zapomnieć o Zamościu, który jest szczytowym osiągnięciem renesansowej myśli urbanistycznej i wymieniany wśród najwspanialszych zespołów urbanistycznych na świecie.
Roztocze dysponuje rozwiniętą bazą noclegową i gastronomiczną, składającą się z ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów, zajazdów, pól biwakowych, campingów oraz kwater prywatnych i gospodarstw agroturystycznych. Co roku odbywają się tu liczne imprezy kulturalne, które tak jak piękna i bogata natura przyciągają coraz większe rzesze turystów spragnionych udanego wypoczynku.