O miejscowości
Jest to urokliwa miejscowość położona w samym sercu historycznej Warmii, która zlokalizowana jest pomiędzy licznymi lasami i wodami, w malowniczym zakątku na niewielkim wzniesieniu rozległej doliny rzeki Łyny. Leży w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim. Dobre Miasto należy do aglomeracji olsztyńskiej. W tutejszej okolicy znajduje się wiele atrakcji, które przyciągają turystów z całego kraju. Ponadto, Dobre Miasto należy także do międzynarodowej sieci miast dobrego życia.
Wypoczynek w Dobrym Mieście
To, co wyróżnia tutejszą okolicę to malownicze lasy Wichrowskie. Spędzanie czasu w lesie to doskonały wybór, który przeznaczony jest zarówno dla miłośników aktywnego wypoczynku, jak i osób, które preferują bierny wypoczynek. Znajdują się tu liczne szlaki rowerowe i istnieje możliwość spływu kajakiem lub tratwą po rzece Łynie, a z kolei przepiękne jezioro Limajno pozwala na relaks na plaży.
Dobre Miasto do zwiedzania
Pasjonaci historii nie zawiodą się na tutejszej okolicy. Jest to rejon znany z licznych zabytków, a jednym z nich jest gotycki kościół Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych. Jest to jeden z największych kościołów na Warmii, w którym znajdziemy m.in. późnobarokowy ołtarz z 1748 roku, rzeźbę Madonny z XV wieku oraz epitafium biskupa warmińskiego A. Ch. Załuskiego. Oprócz tego do zwiedzania czekają fragmenty murów obronnych z gotycką wieżą z XIV wieku nazywaną Basztą Bocianią i neoromański kościół ewangelicki z około 1830 wieku, w którym aktualnie znajduje się Centrum Kulturalno-Biblioteczne.
W okolicznych miejscowościach znajduje się jeszcze więcej miejsc wartych uwagi. Wśród nich możemy wymienić m.in. pałac w Smolajnach, który znany jest jako ulubione miejsce biskupa Ignacego Krasickiego, tutejsze miejsce odpustowe, czyli Kalwaria Warmińska w Głotowie oraz liczne kościoły w Cerkiewniku, Jesionowie, Międzylesiu, Orzechowie oraz Piotraszewie. Ponadto, katolicka Warmia jest znana z pięknych kapliczek, które stanowią charakterystyczny i nieodłączny element krajobrazu odróżniającego ją od Mazur.