Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

Kościół Świętej Trójcy

Jest to najstarsza murowana budowla Czaplinka wzniesiona prawdopodobnie w końcu XIV lub na początku XV wieku w miejscu, gdzie - jak twierdzi większość badaczy - stał wcześniej zamek templariuszy. Obecną postać kościół zawdzięcza przebudowie dokonanej w XVIII wieku po zniszczeniach dokonanych przez pożar w 1725 roku.

Bryła kościoła ukierunkowana jest wzdłuż osi wschód-zachód (tzw. kościół orientowany) i nosi dość wyraźne ślady wcześniejszych założeń architektonicznych pochodzących z okresu sprzed odbudowy po pożarze. W kościele znajduje się barokowy drewniany ołtarz baldachimowy i klasycystyczna ambona z I poł. XIX wieku.

Podczas odbudowy kościoła Św. Trójcy po pożarze w 1725 r., zrezygnowano z odbudowy zniszczonej wieży. Dzwony zamówione w roku 1730 u ludwisarzy kołobrzeskich zawieszone zostały na wzniesionej obok kościoła dzwonnicy.

Ciekawostką jest łaciński napis na największym dzwonie, który w swobodnym przekładzie oznacza:
"Ten, który po raz drugi przez smutne wydarzenia zniszczony ogniem został odtworzony przez Christiana Heina, kanonika katedralnego poznańskiego, plebana Czaplinka i sekretarz króla polskiego".

 

Zwiedzanie

W dni powszednie w godzinach od 12:00 do 14:00 istnieje możliwość odwiedzenia wnętrza kościoła pw. Świętej Trójcy. Zainteresowani powinni zgłosić się do Centrum Turystyki lub Izby Muzealnej w Czaplinku (ul. Rynek 1).


Dla zorganizowanych grup, po wcześniejszym uzgodnieniu w Centrum Turystyki lub Izbie Muzealnej, istnieje możliwość zwiedzenia kościoła w innych godzinach (tel. 94 375 47 90).

Galeria zdjęć

/