Archikolegiata Łęczycka w Tumie
Kościół konsekrowany w 1161 roku wzniesiony jest na miejscu wcześniejszej budowli. Jej fundamenty utożsamiane były z benedyktyńskim opactwem Świętej Marii - „na łęczyckim grodzie“, wzmiankowanym w bulli gnieźnieńskiej z 1136 roku.
Do połowy XVI wieku kolegiata była miejscem wielu zjazdów książęcych i synodów kościelnych, m.in.: w 1180 roku odbył się zjazd z udziałem władców dzielnicowych, zwany przez niektórych historyków pierwszym sejmem w Polsce. W 1285 roku odbył się synod kościelny Jakuba Świnki, wprowadzający obowiązek wykładania podczas sumy Ojcze Nasz, Wierzę w Boga i Zdrowaś Maryjo w języku polskim.
Świątynia była wielokrotnie niszczona i odbudowywana. Zmiany w romańskim wyglądzie nastąpiły po gotyckiej odbudowie wnętrza spowodowanej pożarami w 1294 i 1473 roku oraz przebudowie późnobarokowej w 2 poł. XVIII wieku przez architekta Efraima Schroegera. Obecny wygląd zawdzięcza konserwacji i rekonstrukcjom przeprowadzonym w połowie XX wieku pod kierunkiem architekta Jana Koszyc-Witkiewicza oraz pracom konserwatorskim dokonywanym na przełomie XX i XXI wieku. Świątyni przywrócono zewnętrzny romański wygląd, pozostawiając w jej wnętrzu dominujące cechy gotyckie.
Archikolegiatę w Tumie można zwiedzać:
od środy do soboty w godz. 10.00 - 18.00
w niedziele – między nabożeństwami oraz w godz. 13.15 - 18.00
Nie ma możliwości zwiedzania kościoła podczas uroczystości religijnych oraz mszy świętych.
Sezon turystyczny trwa od początku maja do połowy października.
W pozostałym czasie zwiedzanie możliwe w grupach po wcześniejszym zgłoszeniu: tel.: 790 760 107, e-mail: parafia.tum@gmail.com