Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Kluki to niewielka wieś niegdyś zamieszkiwana przez Słowińców. Gdy w latach 70-tych XX wieku, z powodu szykan i prześladowań wyjeżdżali stąd ostatni Słowińcy, grupa muzealników i osób, którym zależało na ocaleniu pamięci dawnych mieszkańców uratrowała przed wyburzeniem sześć zabytkowych gospodarstw. Zostały one włączone w skład utworzonej w 1963 roku Muzealnej Zagrody Słowińskiej w Klukach.
Najstarszym przykładem budownictwa słowińskiego na terenie muzeum, jest chałupa Charlotty Klick zbudowana pod koniec XVIII wieku. Przeniesiona została ze wschodniej części wsi z siedliszcza zwanego Dambowi. We wnętrzu chałupy znajduje się unikatowy szeroki komin brożynowy, skonstruowany z drewnianych żerdzi, słomy i gliny, który sięga tylko na poddasze. W kominie znajduje się bardzo stary system ogniowy tzw. czarna kuchnia - pomieszczenie z otwartym paleniskiem bez okapu.
Lata ciężkiej pracy muzealników doprowadziły do sprowadzenia wielu cennych zabytkowych eksponatów oraz całych gospodarstw, które obecnie tworzą Muzeum Wsi Slowińskiej będące oddziałem Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
Na terenie muzeum utworzone zostało Słowińskie Centrum Kultury Regionalnej, którego celem jest zachowanie świadomości historycznej regionu, różnorodności kultur i tradycji.