Muzeum Ziemi Chełmińskiej
Odwiedzając Chełmno warto jest zajrzeć do tutejszego Muzeum Ziemi Chełmińskiej, które mieści się w zabytkowym budynku dawnego ratusza. Chociaż pierwsze pomysły utworzenia muzeum sięgają roku 1922, gdy Michał Podlewski właściciel Hotelu Centralnego przekazał na ręce burmistrza 50 tysięcy marek z przeznaczeniem na utworzenie Muzeum Miasta Chełmna, to dopiero w latach 50-tych powstał zalążek muzeum. Powstały w Chełmnie oddział Polskiego Towarzystwa Archeologicznego i Numizmatycznego pozyskał w 1954 roku na cele wystawiennicze Salę Sądową i zorganizował wystawę archeologiczną „Rozwój Społeczeństw Pierwotnych”. W 1964 roku zbiory i miejsce ekspozycji uzyskały status punktu muzealnego. Stopniowy rozwój pozwolił na przejęcie kolejnej Sali na cele wystawiennicze w 1968 roku, jednak najważniejszym rokiem dla działalności muzeum był rok 1975, w którym miejska rada podjęła decyzję o przekazaniu całego budynku na cele muzealne.
Do 1982 roku trwał remont Ratusza, podczas którego odkryto na pierwszym piętrze przepiękny, malowany renesansowy strop, zlikwidowano wiele ścian działowych przywracając pomieszczenia do dawnego stanu. Decyzją władz miasta 31 grudnia 1982 roku zostało powołane Muzeum Ziemi Chełmińskiej.
Inauguracyjne otwarcie muzeum nastąpiło z okazji 750-lecia lokacji Chełmna 3 czerwca 1983 roku, jednak na oficjalne otwarcie trzeba było czekać do 28 grudnia.
W zabytkowej gotyckiej Izbie Letniej od końca XVI wieku zwanej Salą Trzeciego Ordynku, której niezwykłą ozdobą jest drewniany strop belkowy z XVI wieku zdobiony polichromią oraz fragmenty zachowanej gotyckiej posadzki, prezentowane są dzieje miasta od XVI do początku XX wieku.
W Sali Tajnych Narad możemy obejrzeć dzieje Akademii Chełmińskiej, która pod tą nazwą powstała w 1692 roku, jednak jej początki sięgają roku 1473 kiedy to dzięki staraniom rajców miejskich w Chełmnie powołano studium particulare czyli wyższe gimnazjum prowadzone wówczas przez Braci Wspólnego Życia z Zwolle.
Kolejną salą jest reprezentacyjna Sala Sądowa, w której prezentowane są dzieje prawa i przywileju chełmińskiego oraz historia herbu Chełmna. W sali tej możemy zobaczyć oryginalne wyposażenie, na które składa się portret Założycieli Chełmna z początku XVIII wieku, a także malowidła Jana Roszkowskiego z 1743 roku przedstawiające sceny biblijne, Sąd Salomona i Sąd nad Zuzanną. Całość wyposażenia uzupełniają intarsjowane drzwi z XVIII wieku oraz szafa skarbiec z XVI wieku.
Stałymi wystawami muzeum są: Dzieje Chełmna, Dr Ludwik Rydygier - światowej sławy chirurg polski oraz Galeria obrazów Antoniego Piotrowicza - chełmińskiego artysty malarza.
Muzeum Ziemi Chełmińskiej zaprasza do zwiedzania w następujących godzinach:
poniedziałek: nieczynne (w okresie kwiecień - wrzesień istnieje możliwość zwiedzania przez grupy zorganizowane po uprzednim zgłoszeniu)
wtorek - piątek: 10.00 do 16.00
sobota 10.00 - 15.00 (w okresie: styczeń - marzec oraz październik - grudzień)
sobota 10.00 - 16.00 (w okresie: kwiecień - wrzesień)
niedziela: 11.00 do 15.00 (w okresie: kwiecień - wrzesień)
niedziela: (w okresie: październik - marzec muzeum jest nieczynne)