Rynek
Reprezentacyjnym i tętniącym życiem miejscem Grudziądza jest Rynek. Otoczony dookoła pięknymi i kolorowymi kamieniczkami przyciąga turystów, którzy chcą odpocząć lub wziąć udział w organizowanych tu imprezach plenerowych.
Grudziądzki Rynek, wyglądał jednak kiedyś zupełnie inaczej. W centralnym miejscu stał do 1851 roku gotycki ratusz oraz dom kupiecki. W 1843 roku cały plac został wybrukowany, a istniejąca do początku XVII wieku drewniana zabudowa systematycznie była zastępowana piętrowymi domami murowanymi.
W wyniku II wojny światowej w 1945 roku prawie wszystkie budynki zachodniej i południowej pierzei zostały zniszczone, jednak odbudowano je w stylu nawiązującym do baroku. Najstarszą zachowaną kamienicą jest dom nr 20 "Pod Łabędziem", który powstał na przełomie XVI/XVII wieku z połączenia wspólną fasadą dwóch sąsiednich kamienic.
W centralnej części placu na miejscu dawnego Pomnika Niepodległości, zniszczonego w 1939 roku przez Niemców, stoi pomnik Żołnieża Polskiego. W północno-zachodnim narożniku placu stanęła w 2015 roku ławeczka z Mikołajem Kopernikiem, który 21 marca 1522 roku wygłosił w Grudziądzu na zjeździe Stanów Prus Królewskich traktat o monecie.