Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

Siedziba Muzeum Lubuskiego

Willa Gustawa Schroedera - obecnie siedziba Muzeum Lubuskiego

Budynek powstał w latach 1903 – 1904 na zlecenie Gustawa Schroedera, właściciela fabryk produkujących liny, kable i sieci. Zaprojektowany w 1902 roku w pracowni architektonicznej Reimarus & Hetzel w Charlottenburgu (dziś w granicach Berlina).

Wnętrza zachowały swoje pierwotne rozplanowanie oraz elementy wystroju i tworzą tło dla wyjątkowej ekspozycji muzealnej. Centralnym elementem jest dwukondygnacyjny hall z reprezentacyjną klatką schodową, boazeriami, kasetonowym stropem i kominkami. Budynek oficyny mieścił pierwotnie mieszkania dla służby, garaż i stajnię, a dziś bibliotekę, salę ekspozycyjną i pomieszczenia biurowe muzeum. Architektonicznie i stylistycznie nawiązuje do willi.

Ogród powstał równocześnie z budynkami z racji ukształtowania terenu jest wzorowany na romantycznych ogrodach górskich. Zajmuje obszar 3,3 ha, a rozplanowanie  ogrodu nawiązuje do estetyki secesji, alejki i dróżki tworzą wijące się wstęgi ujęte w nakładające się elipsy. Ogród urozmaicają elementy małej architektury: kamienny wąwóz i schody, fontanna, półokrągła ażurowa altana oraz rzeźby plenerowe i grobowiec megalityczny przeniesiony z przedmieścia Gorzowa.

W najwyższym punkcie ogrodu znajduje się częściowo zrekonstruowana fortalicja wzniesiona w czasach napoleońskich w miejscu domniemanego grodziska. Obecnie ogród pełni funkcję arboretum, w którym występuje ponad 120 odmian drzew i krzewów, poznać je można dzięki zorganizowanej ścieżce dydaktycznej. (ul. Warszawska 35)

Galeria zdjęć

/