Secesyjna willa
Niewątpliwie najurodziwszy budynek miasta, secesyjna willa z 1900 roku.
Nie sposób nie dostrzec piękna architektury tego dwupiętrowego wizjonerskiego projektu z czerwonej cegły, nakrytego czterospadowym dachem wzbogaconego czworoboczną wieżyczką w narożniku. Elewacja zwodzi nasze oczy dekoracją imitującą konstrukcję ryglową, wzbogaconą okładziną klinkierową i tynkowanymi opaskami. Niewidoczną od strony drogi część budynku stanowi taras z balustradą i daszkiem wspartym na kolumienkach. Całość, mimo że nieregularna, jest doskonale kompletna wizualnie i budzi podziw dla nieznanego architekta.
Budynek zlokalizowany przy głównej arterii komunikacyjnej, wzniesiony w 1900 roku w stylu secesyjnym z elementami tzw. stylu rodzimego. Jest to budowla murowana, o ceglanym licu elewacji, założona na planie nieregularnego czworoboku. Budynek jest niemal w całości podpiwniczony, dwukondygnacyjny, nakryty dachem czterospadowym z ryzalitami krytymi dachami dwuspadowymi oraz czworoboczną wieżyczką w narożniku, zwieńczoną ostrosłupowym hełmem. Elewacje dekorowane są okładziną klinkierową, tynkowanymi opaskami okiennymi, ozdobnymi ankrami oraz partiami dekoracją imitującą konstrukcję ryglową. W części południowej znajduje się ryzalit zdobiony schodkowym szczytem, krytym zieloną dachówką.
Wejście do budynku mieści się po stronie zachodniej. Sień wyłożona jest oryginalnymi płytkami ceramicznymi i prowadzi do reprezentacyjnego pomieszczenia z kasetonowym stropem oraz korytarzem na klatkę schodową. W budynku zachowana jest oryginalna stolarka drzwiowa. Po stronie wschodniej znajduje się drewniany taras z balustradą tralkową i daszkiem na toczonych kolumienkach oraz półkolista nisza.