Ratusz
Jednym z najciekawszych a zarazem najbardziej reprezentacyjnych zabytków Bolesławca jest Ratusz, zajmujący centralne miejsce na rynku Starego Miasta. Bryłę bolesławieckiego ratusza tworzą dwa połączone ze sobą budynki przykryte mansardowymi dachami, do których przylega ośmioboczna wieża zwieńczona hełmem z latarnią.
Ratusz, który przetrwał do naszych czasów to połączenie budowli z różnych okresów, jego część północna wraz z wieżą została wybudowana ok. 1432 roku natomiast część południowa powstała w latach 1525-1535. Całość została ponownie przebudowana w stylu barokowym w latach 1776-1781. Powstały wtedy międzyinnymi schody lustrzane po zachodniej stronie skrzydła północnego.
Najciekawszym wnętrzem obecnego ratusza jest Sala Ślubów składająca się z dwóch pomieszczeń. Większe z nich nakryte jest sklepieniem cyrklowym zaprojektowanym, przez Wendela Raskopfa, a wykonanym podczas XVI-wiecznej przebudowy. Ciekawostką jest to, że pierwowzorem wykonanego sklepienia cyrklowego jest sklepienie Sali Władysławowskiej na Hradczanach w Pradze zaprojektowane przez Benedykta Rejta, nadwornego architekta Władysława II Jagiellończyka. Warto oczywiście przy tym wspomnieć, że Wendel Raskopf był uczniem słynnego Czecha.
Pozostałe ciekawe elementy to trzy renesansowe portale umieszczone w elewacji budynku, które jednak pierwotnie nie pochodzą z budynku ratusza, lecz z otaczających go kamienic, które zostały przeniesione w 1893 roku.
Ciekawostką jest płaskorzeźba umieszczona na wschodniej elewacji ratusza nawiązująca do czasów napoleońskich a przedstawiająca moment rozbrojenia francuskiego marszałka Guillaume'a Brune'a przez bolesławiankę Rozalię Joannę von Bonin. Wydarzenie to miało miejsce w 1807 roku, a tablicę odsłonięto ponad 100 lat później - w czerwcu 1813 roku.