Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

Jan Albin Goetz Okocimski

Jan Albin Goetz - Jan Götz-Okocimski, ur. 18 lipca 1864 w Okocimiu, zm. 24 kwietnia 1931 w Okocimiu.

Syn Jana Ewangelisty i Albiny, ojciec Antoniego Jana Goetza i Zofii Goetz. W 1909 uzyskał tytuł "Freiherr" (równoważny z tytułem barona) od cesarza austriackiego Franciszka Józefa, z herbem własnym, oraz dewizą herbową "Pracą i Prawdą". W 1911 ustalił w sposób prawny ostateczne brzmienie swojego nazwiska w języku polskim i odtąd znany był jako Baron Jan Goetz Okocimski.

Był konserwatywnym politykiem, działaczem samorządowym, gospodarczym, politycznym i społecznym, oraz filantropem. Wsparł finansowo budowę pomnika Adama Mickiewicza w Krakowie. Był posłem i senatorem w sejmie polskim oraz prezesem Koła polskiego w Wiedniu.

Pod koniec XIX w. wraz z małżonką hrabiną Zofią z Sumińskich wybudował w Brzesku, w pobliżu Browaru Okocim kompleks pałacowy, wzorowany na architekturze wiedeńskiej, otoczony parkiem w stylu angielskim.

Od 1904 aż do śmierci był również właścicielem Browaru Krakowskiego i Fabryki Przetworów Słodowych. Odziedziczył go po nim jego syn Antoni.

W 1925, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pochowany został w krypcie grobowej Goetz-Okocimskich kościoła parafialnego w Okocimiu Górnym.

Na skwerku, obok wejścia do browaru, stoi ufundowane przez pracowników browaru popiersie Jana Albina Getza-Okocimskiego z roku 1937, autorstwa znakomitego rzeźbiarza Antoniego Madeyskiego. Rzeźbiarz ten, mieszkający na stałe w Rzymie, jest autorem m.in. nagrobków królowej Jadwigi i króla Władysława Warneńczyka w katedrze wawelskiej w Krakowie.

Galeria zdjęć

/