Ogród historii
W 2010 roku ksiądz proboszcz Zbigniew Rutkowski wpadł na pomysł urozmaicenia przestrzeni wokół kościoła, w tym także ulicy Sambora znajdującej się tuż obok, aby jeszcze bardziej upiększyć południowo-zachodni zakątek miasta.
Celem proboszcza było również nakierowanie turystów na Ulicę Sambora, którą tworzą kolorowe kamieniczki jak z bajki. Przy tej właśnie ulicy powstał i cały czas się rozwija Ogród Historii.
Pierwszym jego elementem był Miś, który zamieszkał na stałe przy ulicy Sambora pierwszego lipca 2010 roku. Jego legenda, również umieszczona na tablicy Ogrodu Historii, wiąże się z bitwą między szwedzkim królem Gustawem II Adolfem a Zygmuntem III Wazą z 1626 roku. Ustawiona jest także ściana z trzema krzywymi zwierciadłami, w której odbijają się przepiękne kamieniczki z XIX wieku. W Ogrodzie Historii znajduje się również słup z datą nadania praw miejskich miastu oraz kamienne drzwi z dziurką od klucza. Można w niej zobaczyć władcę Jana III Sobieskiego wraz z Marysieńką.
Niedaleko stoją dwa kamienie, na których umieszczone są informacje o gniewskiej synagodze oraz o kościele ewangelickim w Gniewie. Idąc dalej ścieżkami Ogrodu Historii, możemy zrobić sobie zdjęcie z dwumetrową zapałką, na której umieszczona jest data spłonięcia gniewskiego zamku. Na końcu naszego spaceru zobaczymy słupek z datą wjazdu gen. Józefa Hallera do miasta. Wjazd generała oznaczał koniec zaborów na tym terenie.
Najnowszym i najbardziej osobliwym „eksponatem” ogrodu jest strażnik skarbu Radziwiłłów. To postać karła wyłaniająca się spod ziemi, a nawiązująca do słynnej rodziny Radziwiłłów. Kobiety z tego rodu pełniły niegdyś funkcję starościn w Gniewie.