O miejscowości
Dzieje grodu, mimo iż burzliwe łaskawie potraktowały jego zabudowę architektoniczną. Do odkrywania historii zachęca usytuowany na nadwiślańskiej skarpie kompleks pałacowo – zamkowy. Warto dodać, iż organizowane w warowni w sezonie letnim imprezy takie jak: Vivat Vasa – Bitwa pod Gniewem, 1626 r. oraz Międzynarodowy Konny Turniej Rycerski Jana III Sobieskiego rozsławiły Gniew na całą Europę.
Nieopodal kompleksu zamkowego usytuowany jest rynek Starego Miasta z brukowaną nawierzchnią, podcieniowymi kamieniczkami oraz zabytkowym ratuszem. Choć na chwilę warto też zajrzeć w okolicę gniewskiej świątyni. Gotycka fara św. Mikołaja stała się obiektem regularnych badań archeologicznych. Nie lada gratką dla zwiedzających jest krypta pod kaplicą św. Jana Pawła II, w której spoczywają Radziwiłłowie. Otoczenie kościoła okala unikatowa uliczka Sambora z dziewiętnastowiecznymi parterowymi domkami, maskotką miasta Misiem Maciusiem oraz Ogrodem Historii przedstawiającym dziewięć najważniejszych wydarzeń z dziejów Gniewu.
Gmina Gniew jest idealnym miejscem dla wszystkich tych, którzy lubią wypoczynek na łonie natury. Królowa polskich rzek, wyżłobiła tu piękną dolinę z licznymi starorzeczami, bogatą w rzadkie gatunki flory i fauny. Zwłaszcza o poranku zasnute mgłą brzegi Wisły wydają się nie mieć końca, chętnie wypoczywają tu wędkarze, miłośnicy natury i rowerzyści. W okolicy Gniewu do Wisły uchodzi Wierzyca, druga co do wielkości rzeka płynąca przez obszar gminy. Jej dzikie odcinki niczym górskie potoki z nieuregulowanym korytem są idealne dla amatorów ekstremalnych spływów kajakowych. Natomiast rodziny z dziećmi skusi możliwość wypoczynku w położonych pośród lasów gospodarstwach agroturystycznych z pyszną, regionalną kuchnią, nauką jazdy konnej oraz z terenem rekreacyjnym dla najmłodszych. Niezależnie od tego, jaką formę wypoczynku wybierzesz, pewne jest, że naładujesz się pozytywną energią, poznasz wiele, niezwykłych miejsc i zechcesz wrócić tu ponownie.
źródło www.gniew.pl