Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

Most św. Jana

Most św. Jana nad Budzówką jest jednym z najstarszych mostów na Dolnym Śląsku. Pierwsza o nim wzmianka jako o moście drewnianym pochodzi już z 1337 r.

Obecny został wybudowany na koszt miasta w latach 1553-1554. Składa się on z trzech przęseł. Na stojącym w nurcie rzeki środkowym filarze po wschodniej stronie znajduje się piaskowcowa tablica z inskrypcją. W górnej części tablicy przedstawiono herb miasta flankowany przez dwóch uzbrojonych mężczyzn. Ponad tarczą herbową znajdowała się niegdyś data 1554, niestety dzisiaj nieczytelna.

Na planie Wernera z ok. 1750 r. można zauważyć, że most posiadał tylko dwa przęsła, a na środkowym filarze po stronie wschodniej znajdowała się nieistniejąca obecnie kapliczka. Znajdująca się na filarze rzeźba św. Jana Nepomucena, od której most przyjął nazwę, została ustawiona w 1762 r. Na jej bazie zostały przedstawione trzy sceny z życia świętego: od frontu zrzucenie do Wełtawy, po stronie północnej spowiedź królowej Zofii, a po stronie południowej tortury. Najciekawsza jest pierwsza scena, ponieważ twórca zamiast mostu Karola w Pradze przedstawił most w Ząbkowicach, który dodatkowo opatrzył herbem miasta.

W 1885 r. przeprawa została znacznie powiększona i poszerzona, co upamiętnia tablica na środkowym filarze po zachodniej stronie.

Galeria zdjęć

/