Jadowniki
Malownicza miejscowość na granicy Pogórza Karpackiego, przy międzynarodowej drodze E-4 jest jedną z największych wsi w Polsce. Jej początki sięgają przełomu VIII/IX wieku. Pierwsza pisemna wzmianka o Jadownikach jest zawarta w kronice Paszka z Godyszewa z 1195 roku.
Wieś szczyci się bogatą historią i znanymi postaciami, z których wymienić należy żyjącego na przełomie XIV i XV wieku sołtysa Siestrzemilona, ulubienieca królewskiego, a także księdza Mikołaja Dobrka, chłopa-bibliofila będącego współpracownikiem Jana Długosza.
Północna część wsi położona jest na równinie, natomiast południowa charakteryzuje się bardzo urozmaiconym, przepięknym krajobrazem, typowym dla miejscowości podgórskich.
W części południowej znajduje się Bocheniec - najwyższe wzniesienie w okolicy ze wspaniałą panoramą. Na wzgórzu przed wiekami znajdował się gród obronny z okresu Państwa Wiślan a obecnie wznosi się tu XVI wieczny kościółek św. Anny.
Kolejnym wartym odwiedzenia zabytkiem jest kościół parafialny pw. św. Prokopa Opata. Pierwszym niezachowanym kościołem w Jadownikach był niewielki, drewniany kościół ufundowany przez króla.
Obecny, pw. św. Prokopa Opata został wybudowany w latach 1908-1919 według projektu Jana Sasa-Zubrzyckiego. Świątynia jest trzynawowa, typu bazylikowego. Nawę główną przykrywa, przepiękne gwieździste sklepienie, tworzące wrażenie misternie utkanej siatki. We wnętrzu kościoła znajdują się m.in. barokowy obraz Ukrzyżowania a także gotycki obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz gotycki krucyfiks.