Informacja o RODO

---> Czytaj więcej…

Zgadzam się

Rynek

Pomiędzy 1334 a 1352 rokiem (dokładnej daty nie znamy) kasztelan krakowski Spycimir na gruntach Woli Pomiana założył miasto Brzeżek, dzisiejsze Brzesko. Nowo powstałe miasto otrzymało dostosowany do warunków terenowych dość regularny plan z kwadratowym niemal rynkiem. Z naroży Rynku wyprowadzono trzy główne ulice. W bezpośrednim  jego sąsiedztwie , w północno-wschodnim narożniku, na niewielkim wzniesieniu wybudowano drewniany, a następnie w I połowie XVI wieku murowany gotycki kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła.


W centralnej części Rynku znajdował się drewniany ratusz, spalony zapewne w wieku XVII oraz kramy kupieckie, jatki i warsztaty rzemieślnicze. Był też staw, w którym pojono konie i przyprowadzane na targi bydło.

26 listopada 1731 roku wzniesiono  ufundowaną przez mieszczan okazałą barokową figurę św. Floriana, która po pożarze w 1904 roku została ustawiona na środku Rynku Starego Miasta. Brzeski święty Florian jest największą tego rodzaju rzeźbą nie tylko w mieście i gminie, nie tylko w brzeskim powiecie, ale też w całej wschodniej części województwa małopolskiego. Jest przy tym rzeźbą pod względem artystycznym najdoskonalszą i najstarszym zabytkiem tego rodzaju w regionie.

W roku 1898 Rynek wybrukowano tzw. „kocimi łbami”.

Po ostatnim pożarze miasta, który wybuchł 25.VII.1904 roku  zabudowa przyrynkowa wzbogaciła się o nowe kamieniczki, wzniesione w duch historyzmu i modnej wówczas secesji.

Rewitalizacja Rynku przeprowadzona w latach 2010-2011  przez Urząd Miejski, przywróciła dawny charakter i klimat brzeskiej agory.

Galeria zdjęć

/