Amfiteatr i Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
Jednym z bardziej znanych symboli Opola jest amfiteatr, który powstał z inicjatywy Karola Musioła, ówczesnego prezydenta Opola. Zaprojektowany przez Floriana Jesionowskiego, zbudowany został na miejscu najstarszej słowiańskiej osady w Opolu.
Od czerwca 1963, oprócz 1982 i 2010 roku, organizowany jest tu najsłynniejszy polski festiwal – Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej, który gości największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej oraz debiutantów.
Od 27 sierpnia 2016 roku swoją siedzibę ma tu jedyne i niepowtarzalne Muzeum Polskiej Piosenki.
Miłośnicy festiwali opolskich znajdą tu szczegółowe informacje dotyczące każdej edycji. W specjalnych, podwieszanych kulach fani muzyki rozrywkowej mogą oglądać reportaże i fragmenty koncertów a w specjalnym miejscu, poświęconym modzie estradowej, można wirtualnie przymierzyć prawdziwe kostiumy gwiazd.
Ekspozycja muzeum przedstawia historię polskiej piosenki od lat 20. XX wieku do czasów współczesnych. Rolę odtwarzacza multimedialnego pełnią dwie muzyczne ściany, na których umieszczone zostały monitory dotykowe wyświetlające teledyski, fragmenty koncertów, programów telewizyjnych, reportaży i wywiadów z artystami. Każdy zwiedzający otrzymuje audioprzewodnik i komfortowe słuchawki, pozwalające na indywidualne zwiedzanie wystawy.
W muzycznych ścianach umieszczone zostały specjalne soczewki, przez które jak przez dziurkę od klucza zwiedzający mogą oglądać tło historyczne danego okresu.
Hitem tego niezwykłego muzeum są budki do nagrywania piosenek, w których każdy może zarejestrować swój ulubiony utwór i wysłać go mailem na pamiątkę.