Dawne Herby Kołobrzegu
Kołobrzeg jako jedno z nielicznych miast w Polsce może poszczycić się tym, że w swojej bogatej historii posiada dwa herby. Dwie tarcze herbowe rozdzielone polskim godłem państwowym, można zobaczyć na wieży zegarowej ratusza miejskiego.
Na tarczy pierwszego widnieją ponad falami dwa skrzyżowane pastorały, nad którymi wznosi się mitra (infuła) biskupia. Są to znamiona godności biskupiej, w tym przypadku symbolizują one przynależność miasta do biskupów kamieńskich. Warto dodać, że Kołobrzeg leżał w dominium kamieńskim do 1534 r., tj. do momentu wprowadzenia protestantyzmu w Księstwie Gryfitów.
Nowa religia i fakt, że Kołobrzeg w 1653 roku znalazł się w granicach państwa brandenburskiego, spowodowały ukształtowanie się nowego herbu. Widać to na drugiej tarczy herbowej, która podzielona jest na trzy pola, a pole górne dodatkowo podzielono pionową linią. Konieczność umieszczania różnorakich symboli na jednej tarczy spowodowała powstanie herbu czteropolowego. I tak w poszczególnych polach znajdują się:
-
górnym - (dodatkowo podzielonym) - panew i dwa skrzyżowane haki
-
środkowym - trzy wieże (baszty) w obrębie murów z otwartymi bramami
-
dolnym - dwa płynące łabędzie
Znaczenie poszczególnych symboli rozmieszczonych na tarczy herbowej nie jest przypadkowe.
Panew i dwa skrzyżowane haki to narzędzia, które wskazują na rozwój średniowiecznego Kołobrzegu i eksponują sztukę warzenia soli, przypominając o tym, że podstawą zamożności miasta była sól. Osobliwym jest to, że panew występuje tylko w herbie Kołobrzegu natomiast haki występują również w herbach innych miast.
Motyw architektoniczny w postaci wież to element występujący w herbach wielu miast.
Ostatnim symbolem są dwa płynące łabędzie. Tradycja tego symbolu jest bardzo stara, bo sięga aż okresu starożytnej Grecji. Łabędź był tam czczony jako święty ptak boga Apolla, który sprawował opiekę nad podróżnikami morskimi. Kołobrzeg już we wczesnym średniowieczu był miastem portowym. Port był po salinach drugim źródłem bogactwa miasta.
W XIV wieku miasto zostaje członkiem Hanzy (od starogermańskiego wyrazu oznaczającego związek). Łabędzie stają się symbolem kołobrzeskich żeglarzy. Tak jak statki pływają z banderą narodową jako oznaką państwowości, tak też dawni kołobrzescy kupcy pływali z flagą, na której widniały dwa łabędzie.