O miejscowości
Gniezno to siedemdziesięciotysięczne miasto o historycznym znaczeniu dla naszego kraju. To Pierwsza Stolica Polski, Miasto Świętego Wojciecha oraz siedziba Prymasów Polski. To właśnie stąd wywodzi się idea polskiej państwowości. Według zapisów średniowiecznych, już w X wieku Gniezno było najistotniejszym ośrodkiem władzy związanym z rodem Piastów.
Gniezno to także miejsce koronacji pięciu królów Polski: Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysława II i Wacława II, które odbyły się w Katedrze Gnieźnieńskiej majestatycznie wznoszącej się na Wzgórzu Lecha.
Niemal od tysiąca lat z katedrą związany jest kult św. Wojciecha. Do jego grobu pielgrzymowali: Otton III, Bolesław Chrobry, Władysław Jagiełło, Jan Olbracht i Zygmunt III Waza.
Przechadzając się gnieźnieńskim Rynkiem czy Deptakiem warto pamiętać, że w miejscu dzisiejszej starówki pierwotnie istniała wspaniała osada targowa. Po otrzymaniu przez Gniezno praw miejskich około 1235 roku miejsce to stało się centrum miasta lokacyjnego. Sam Rynek w średniowieczu otoczony był murami. Ich pozostałości można oglądać przy ul. Farnej.
Obecny charakter centrum miasta zapoczątkowali pruscy zaborcy w 1819 roku, kiedy to miasto odbudowywano po wielkim pożarze. Wokół Rynku ocalały wtedy tylko dwa budynki, które zostały od podstaw odrestaurowane w 1980 roku. Zabudowę Rynku cechuje duże zróżnicowanie architektoniczne. W obrębie starówki znajdują się także dwa kościoły: św. Trójcy oraz oo. Franciszkanów.
Miasto Świętego Wojciecha kryje w sobie wiele tajemnic. Aby je odkryć, koniecznie należy je odwiedzić.
źródło www.gniezno.eu