O miejscowości
Jest to niewielkie miasto, położone niedaleko Nowego Tomyśla, którego początki sięgają 1418 roku. Lwówek leży w powiecie nowotomyskim w zachodniej części województwa wielkopolskiego. Jest to idealne miejsce do zobaczenia podczas wycieczek po Wielkopolsce. Poznaj jego historię i dowiedz się, co warto zobaczyć na miejscu.
Lwówek — historia i położenie
Nazwa pochodzi od nazwy osobowe Lew oraz nazwy herbu Lew. Początkowo miasto nosiło nazwę Lwów, jednak w II połowie XV wieku zmieniono ją na Lwówek w celu odróżnienia od miasta położonego na ówczesnej Rusi Czerwonej. Miasto położone jest nad rzeką Czarną Wodą i dopływem Obry. W linii prostej od Poznania dzieli je jedynie 52 km. Przez Lwówek przebiega droga krajowa nr 92, wiodąca z Warszawy do Berlina. Miasto i gmina zajmują powierzchnię 183,5 km2. Teren leży w obrębie Pojezierza Wielkopolsko-Kujawskiego, na pograniczu dwóch subregionów - Bruzdy Zbąszyńskiej oraz Pojezierza Poznańskiego. Gmina cechuje się niewielką lesistością, niemniej jednak nawet niewielkie obszary leśne znacznie urozmaicają tutejszy krajobraz. Na miłośników aktywnego wypoczynku czeka w Gminie aż 46,7 km różnych szklaków turystycznych!
Zabytki i atrakcje turystyczne warte zobaczenia - Lwówek
- Późnogotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty – najstarsza zachowana świątynia miasta
- Późnobarokowy kościół cmentarny św. Krzyża - zbudowany na planie greckiego krzyża i ozdobiony XVIII-wieczną polichromią.
- Dawny późnobarokowy kościół ewangelicki
- Barokowy pałac z parkową aleją grabową - położony na Zachód od Rynku przy ulicy 3. Stycznia. Jest to budowla o wyraźnych cechach klasycystycznych, wybudowana na planie zbliżonym do litery T.
- Duży prostokątny Rynek w centrum miasta z ratuszem z XIX w. z wieżyczką zegarową oraz zabytkowym brukiem
Niedaleko Lwówka znajduje się także Pałac w Wąsowie. Natomiast zarówno na miejscu, jak i w okolicznych miejscowościach znajdują się liczne gospodarstwa agroturystyczne, wprost idealne na weekendowy wypoczynek.