O miejscowości
Jest to wyjątkowo urokliwe miasto położone w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim. Drohiczyn uznawany jest za historyczną stolicę Podlasia. Poznaj najważniejsze informacje na temat miasta i odkryj tutejsze zabytki i okoliczne atrakcje.
Drohiczyn – opis miejscowości
Niewielkie miasto leży na Wysoczyźnie Drohiczyńskiej nad Bugiem. W przeszłości Drohiczyn był miastem Królewskim Korony Królestwa Polskiego, stolicą województwa podlaskiego oraz miejscem koronacji jedynego króla Rusi – Daniela. Dziś pomimo utraty swojego znaczenia Drohiczyn to miasto, w którym położone są piękne świątynie i warte zobaczenia atrakcje.
Drohiczyn - zabytki i atrakcje
Dawne grodzisko Góra Zamkowa – jest to wzniesienie, niegdyś element militarnej siły włodarzy drohickiego grodu. Dziś pełni funkcję punktu widokowego na dolinę rzeki Bug.
Zespół klasztorny jezuitów - obejmuje Katedrę Trójcy Przenajświętszej z lat 1696-1709 ufundowaną przez króla Władysława Jagiełło w 1392 roku, Klasztor jezuitów z lat 1729-1744 oraz Kolegium jezuitów.
Zespół klasztorny franciszkanów - obejmuje Kościół pw. Wniebowzięcia NMP z ołtarzem głównym, dzwonnicę z ok. 1770 roku w stylu późnobarokowym, klasztor franciszkanów, stróżówkę oraz oficynę z XVIII w.
Zespół klasztorny Mniszek Benedyktynek – obejmuje Kościół Mniszek Benedyktynek pw. Wszystkich Świętych w stylu późnobarokowym oraz Klasztor Mniszek Benedyktynek.
Cerkiew św. Mikołaja - budynek w stylu klasycystycznym z 1792 roku dziś pełni funkcję świątyni parafialnej.
Muzeum Diecezjalne – w zbiorach znajdują się dokumenty królów Władysława IV, Jana Kazimierza czy Augusta II Mocnego oraz liczne kielichy, relikwiarze, pasy słuckie, pastorały i ornaty.
Muzeum Regionalne – w muzealnych zbiorach znaleźć można liczne eksponaty pochodzące z wykopalisk archeologicznych. Na miejscu zwiedzający mogą zobaczyć m.in. szklane paciorki, grzebienie z poroża, enkolpion z brązu, bransolety z brązu oraz przeróżne narzędzia rolnicze i przedmioty użytku codziennego z XIX i XX wieku.
Muzeum Kajakarstwa – jest to jedyne tego typu muzeum w całej Polsce, w którym znajdują się dawne kajaki i wiosła oraz osprzęt kajakowy wraz z różnymi publikacjami związanymi z historią kajakarstwa.